Atlas papoušků
ARATINGA ZLATÝ (Aratinga solstitialis)
Velikost : 29 - 30 cm
Průměrná délka života : 15 - 16 let
Původ a rozšíření : Pochází z Jižní Ameriky. Rozšíření - Guayany,jihovýchodní Venezuela,severovýchodní Brazílie.
Rozdílnost pohlaví : Nutné odborné určení pohlaví (DNA)......mladí ptáci jsou obvykle matnější než dospělí.
Odchov : Samice sedí na vejcích asi 26 dní a mláďata obvykle z budky vylétají za 56 dní.
Potrava : Kvalitní papouščí směs,menší druhy zrnin,různé ovoce,zelené krmení.
Obydlí a hnízdění :Po aklimatizaci jsou odolní,mohou být stále v zahradní voliéře.Budky dávejte na celý rok,budou v nich i spát.Pro hnízdění je nejlepší ubytovat pár samostatně ve voliéře dlouhé asi 2,7m.Poskytněte jim důkladnou budku a hranolky měkkého dřeva.Někdy je potíž s oškubáváním mladých,ale mláďatům po vylétnutí z hnízda vyrostou nová pera.
Jsou to plodní rodiče,páry jsou obvykle spolehlivými rodiči a vyhnízdí i dvakrát za sezónu.Jejich jediným nedostatkem je drsný hlas!
AGAPORNIS RŮŽOHRDLÝ (Agapornis roseicollis)
Velikost : 15 - 16 cm
Průměrná délka života : 10 - 11 let
Původ a rozšíření : Pochází z jihozápadní Afriky. Rozšíření - jihozápadní Afrika.
Rozdílnost pohlaví : Nutné odborné rozlišení (DNA).Samička bývá trochu větší a barvy na hlavě mívá bledší....mladí ptáci mají černošedý zobák a peří není tak pestré.
Odchov : Snůška je asi 3 - 5 vajec,inkubační doba je asi 22 - 23 dní.Mláďata zůstávají v hnízdě po dobu 5 - 6 týdnů,po výletu z hnízda je ještě 14 dní sameček přikrmuje.
Potrava : Lesknice,různé druhy prosa,oves,jablka,slunečnice,zelené krmení,různé druhy ovoce. V době odchovu - naklíčený mohár a jiná semena.
Obydlí a hnízdění : Běžně ho chováme v kleci i v pokojové a zahradní voliéře.K přezimování mu stačí nevytápěná místnost.Máte-li více jak jeden pár,dejte mezi ně ve výletu dvojité pletivo,aby se při šarvátkách neporanily.Páry nepotřebují k hnízdění moc prostoru,zahnízdí i ve voliéře dlouhé 90 cm.Hnízdní budka by měla mít rozměry - 18x18 cm (vnitřek),na výšku 25 cm a vletový otvor o průměru - 5 cm.Dejte do voliéry lískové nebo bezové větve,budou z nich loupat kousky kůry na hnízdo.
Je velmi oblíbeným africkým papouškem.Byl vyšlechtěn v mnoha krásných barevných odstínech (žlutá,pastelově modrá).Nemá tak nepříjemný hlas jako jiní papoušci.Ochotně hnízdí a často vychovají v létě dvojí potomstvo.Mladí se při umělém odchovu naučí opakovat pár slov.
AGAPORNIS ŠKRABOŠKOVÝ (Agapornis personata)
Velikost : 14 - 15 cm
Průměrná délka života : 10 - 11 let
Původ a rozšíření : Původ Afrika Rozšíření - severovýchodní Tanzanie,Kenya
Rozdílnost pohlaví : Nutné odborné rozlišení (DNA).Samička - černá barva na hlavě mívá hnědý nádech,hlava je nepatrně větší....mladí ptáci mají matnější peří než dospělí.
Odchov : Snůška je asi 4 - 6 vajec,někdy i 8 vajec.Inkubace trvá asi 21 - 33 dní. Samička začne sedět obvykle po 3 vejci.Mláďata vylétají za 42 - 44 dní a ještě 14 dní je rodiče krmí.
Potrava : Slunečnice,proso,oves,mohár,hojnost ovoce a zelené krmení.
Obydlí a hnízdění : Páry by měly mít samostatné voliéry,s úspěchem se odchovává i v bytě v kleci.Jsou odolní,ale přezimovat v mrazuprosté místnosti(jsou-li k dispozici budky ve kterých mohou nocovat,snesou i menší mráz). " POZOR,NAMRZAJÍ JIM NOHY!!! " Dáváme vždy více budek než je párů.Budka stačí o velikosti 15x15 cm,výška 25 - 30 cm a vletový otvor o průměru 5 cm.Dejte jim čerstvé větve,aby si mohly z kůry dělat hnízdo.Mláďata odstavte,jakmile jsou samostatná.
Jsou ideálními obyvateli předměstských voliér,protože nemají nepříjemný hlas a snadno zahnízdí.Na rozdíl od jiných papoušků si staví v budce hnízdo.
AGAPORNIS FIŠERŮV (Agapornis fischeri)
Velikost : 14 - 15 cm
Průměrná délka života : 10 - 11 let
Původ a rozšíření : Původ je Afrika. Severní Tanzanie od ostrovů Kome a Ukerewe na Viktoriině jezeře a na jižním pobřeží jezera Nzega,asi 200 km na jih,kolem Singida,a 500 km na jihovýchod.Vyskytuje se také v jižní Keni,kde se snad rozšíříl z uprchlých jedinců z voliér.A v oblasti Tangy,kde byl uměle vysazen.
Rozdílnost pohlaví : Samec je zelený,na spodině žlutější,líce a hrdlo oranžovočervené,ostatní část hlavy olivově zelená s červenějším odstínem na záhlaví.Ocasní pera zelená se širokým černým pruhem,zobák červený,duhovka hnědá. Samice je zbarvena stejně,má však obvykle větší postavu a hlavu menší a kulatější....mladí ptáci mají zobák žlutočervený se světle červenou špičkou a do stáří 2apůl - 3 měsíců mívají u kořene horní čelisti několik černých proužků.
Odchov : Snůška je obvykle 4 - 8 bílích vajec,inkubační doba je asi 23 dní.V hnízdě jsou krmena přibližně 38 dní.Za měsíc je opeření dokončeno.
Potrava : Slunečnice,lesknice,proso,oves,nezbytné je různé ovoce,zelené krmení.
Obydlí a hníždění :
Je pro chov v kleci i voliéře,někteří doporučují chovat tyto papoušky pouze v jednotlivých párech,ale i v menších hejnech.Klec musí mít alespoň 80 cm délky.Budka špaččí velikosti může být zavěšena zvenčí.Vždy více budek než párů.Musí mít k dispozici vrbové proutky a stonky jitrocele.
AGAPORNIS ŠEDOHLAVÝ (Agapornis cana)
Velikost : 13 - 14 cm
Průměrná délka života : 8 - 9 let
Původ a rozšíření : Původ je Afrika. Madagaskar,vysazen byl také na ostrovech Rodriguez,Komory,Mauritius,Seychely,Zanzibar,Mafia a snad i na Natalu.
Rozdílnost pohlaví : Samec - je zelený,na spodní části těla žlutozelený,kostřec má světle zelený,hlavu,krk,prsa světle šedé,spodní krovky křídelní černé, ocasní péra zelená,krajní žlutá,u kořene téměř černá.Zobák bledě šedý,duhovka je tmavě hnědá a běhák šedý.Samice - má hlavu,krk,prsa a spodní krovky křídelní zelené.Mláďata - jsou zbarveni jako dospělí,ale samci mají zelenější týl(někdy i zelenou hlavu a prsa),zobák žlutavý,u kořene horní čelisti černavý.
Odchov : Inkubace trvá asi 23 dní a mláďata z hnízda vylétají asi o 42 dní později.
Potrava : Proso,lesknice,neloupaná rýže,slunečnice,různé druhy ovoce,zelené krmení.
Obydlí a hnízdění : Na zimu musí být ubytováni v místnosti,protože mnoho z nich nejraději hnízdí v tomto období.Jsou náchylní na roztoče vzdušného vaku,kteří způsobují sípání a dýchací obtíže.Buďte opatrní při koupi novýh ptáků,neboť tato léčba je problematická.
Nejvíce se jim líbí budky s korkovým špalkem prostrčeným celou budkou,ve předu trčícím pod vletovým otvorem.V budce si staví hnízda,často z peří.PŘI SEZENÍ JE NEVYRUŠUJTE !!!
Jelikož rozdíl v pohlaví je u těchto papoušků zřejmý na pohled,značně se ulehčí výběr hnízdního páru.Mohou být nervózní,ale brzy se zabydlí ve voliéře,kde mají dostatek soukromí.Také hlasem sousedy nijak neobtěžují,ani neničí dřevěné části svého obydlí.
AGAPORNIS RŮŽOHLAVÝ (Agapornis lilianae)
Velikost : asi 13,5 cm
Průměrná délka života : ?
Původ a rozšíření : Původ je Afrika. Tanzanie,severozápadní Mosambik,jižní Malawi,východní Zambie,Rhodesie.
Rozdílnost pohlaví : Samec je zelený,čelo a hrdlo oranžově červené,uzdičku líce-prsa lososově růžové,zobák korálově červený,duhovka tmavě červenohnědá.Samice má červené zbarvení hlavy méně intenzivní.Mláďata se podobají dospělým,ale líce mají s černým odstínem,horní čelist zobáku u kořene s černou skvrnou.
Odchov : Snůška je asi 4 - 6 vajec.Inkubace je asi 21 - 33 dní.Samička začne sedět obvykle po 3 vejci.Mláďata vylétají asi za 42 - 44 dnů a ještě 14 dní je rodiče krmí.
Potrava : Lesknice,různé druhy prosa,loupaný oves,trochu semence,slunečnice,jablka,mrkev,ptačinec žabinec,salát,smetánka lékařská,kukuřice,čerstvé větve vrby,lípy,olše,ovocných stromů nebo břízy.
Obydlí a hnízdění : Přezimovat ve vytápěných místnostech při teplotě 15 - 20 °C.V našich podmínkách je můžeme chovat ve voliérách od začátku dubny do pozdního podzimu.Mezi sebou jsou snášenlivý,ale POZOR!!! LICHÉ KUSY OSTATNÍ UBIJÍ!!!
Průběh hnízdění jako u Agapornise škraboškového.
AGAPORNIS HNĚDOHLAVÝ (Agapornis nigrigenis)
Velikost : asi 13,5 cm
Průměrná délka života : ?
Původ a rozšíření : Původ Afrika. jihozápadní Zambie,severozápadní Rhodesie.
Rozdílnost pohlaví : Samec je zelený,na spodině spíše žlutější,čelo a přední temeno má červenohnědé,uzdičku,hrdlo a líce hnědavě černé,horní prsa bledě oranžovočervená,zobák červený,duhovka hnědá.Samice je jako samec,ale hlavu a hrdlo má matnější,záhlaví tmavozelené a líce spíše hnědočerné.Mláďata jsou podobni dospělým,ale mají menší černou skvrnu na horní čelisti zobáku a duhovku bledě hnědou.
Odchov : Stejný jako u Agapornise škraboškového a růžohlavého.
Potrava : Různé druhy prosa,loupaný oves,slunečnice,semenec,lesknice,ptačinec žabinec,jablka,mrkev,čerstvé větve-vrba,olše,bříza,lípa,ovocné stromy.
Obydlí a hnízdění : Dobře aklimatizovaní ptáci snesou i nižší teploty.Mrazivému počasí je ale nevystavujeme!Hnízdní budky mají mít po celý rok,protože v nich nocují.Chováme je v párech i ve větším počtu,protože jsou snášenlivý.Průběh hnízdění je stejný jako u A.škraboškového.
AGAPORNIS ETIOPSKÝ (Agapornis taranta)
Velikost : 16 - 18 cm
Průměrná délka života : cca 15 let
Původ a rozšířen : Původ Afrika vysočina Etiopie.
Rozdílnost pohlaví : Samec je zelený,spodní partie žlutější,čelo a okruží oka červené,letky černé,zobák korálově červený,duhovka tmavě hnědá.Samice má čelo a okruží oka zelené,spodní krovky zelené někdy s černým nádechem.Mláďata jsou podobni samici,ale mladí samci mají spodní krovky křídelní černé,zobák je tmavě žlutý u kořene černý.
Odchov : Jejich odchov není snadný!Snůška je asi 3 - 6 vajec,inkubační doba trvá asi 24 - 25 někdy i 29 dní.Mláďata opouštějí budku asi za 47 - 50 dní a ještě 14 dní jsou dokrmována.
Potrava : Slunečnice,lesknice,oves,proso,jablka,hrušky,rýže,vejce natvrdo,piškot,moučné červi,mravenčí kukly a zelené krmení.
Obydlí a hnízdění : Můžeme je chovat i v kleci,neboť jejich hlas není tak rušivý.Hnízdní budka - 30x20x25 cm,vletový otvor průměr 6 cm.Stavební materiál je různorodý (čerstvá kůra,lipové listí,dřevitá vlna,sláma,papírové útržky).Přezimovat v nevytápěných voliérách,ale doporučuje se je chovat v místnosti nad 0 °C.Velmi rádi se koupou!!! Chovat jen v párech,jsou dost nesnášenlivý a ostatní ptáky kousají do nohou!!! SAMCI JSOU NÁCHYLNĚJŠÍ KE KANIBALISMU !!!
NEOFÉMA TYRKYSOVÁ (Neophema pulchella)
Velikost : 19 - 20 cm
Průměrná délka života : 11 - 12 let
Původ a rozšíření : Austrálie - jihovýchodní Austrálie
Rozdílnost pohlaví : Samec má modrou hlavu a červené skvrny na rameni.Samice skvrny nemá,modř na hlavě je matnější,na spodní straně křídel má bílý proužek.
Odchov : Snůška je asi 4 - 6 bílých vajec a inkubační doba trvá asi 18 - 20 dní,mláďata jsou vyvedena asi za 3 týdny a po výletu jsou ještě asi 3 týdny dokrmována.V létě můžete očekávat dvě až tři snůšky od každého páru.Vylétlá mláďata odstavte ihned,jak se začnou živit sami "samečkové mohou být napadeni otcem" Na kontrolu hnízda nejsou choulostivý!!!
Potrava : Lesknice,proso,niger,lněné semeno,trochu ovsa a slunečnice,jablko,mrkev,ptačinec,semena plevelů,čerstvé větve k okusu.V době odchovu -naklíčený mohár,rozsekané natvrdo uvařené vejce.
Obydlí a hnízdění : Dá se chovat jak v kleci,tak ve voliérách a evropskou zimu snáší dobře!!Jednotlivě držení ptáci brzy zkrotnou.Ideální je zahradní voliéra s nevytápěným prostorem,délka asi 2m je dostačující.Páry je nutno ubytovat odděleně,aby mezi sebou nebojovaly.Nové ptáky vyšetřete na hlísty !
Na hnízdo nejsou nároční,stačí jim hranatá nebo kulatá špaččí budka.
Tento papoušek patří k nejoblíbenějším a je ideálním pro zahradní voliéry.Jsou pěkně barevní a snadno se rozmnožují.Nemají nepříjemný hlas a neničí své prostředí.Je mnoho barevných mutací.
NEOFÉMA BOUREK (Neophema bourkii)
Velikost : 19 - 21 cm
Průměrná délka života : 10 - 11 let
Původ a rozšíření : Austrálie - jižní Austrálie
Rozdílnost pohlaví : Samec má modrý pásek na hlavě a samička ho nemá.
Odchov : Snůška je asi 3 - 6 bílých vajec a inkubační doba trvá asi 18 dní.Hnízdo opouštějí asi ve stáří 4 týdnů a jsou trochu divocí,ale brzy zkrotnou.Jsou zbarveni jako samičky-ale matnější.Plně přepeřují ve stáří 7 - 9 měsíců.Dvě hnízdění v jednom roce není zvláštností - Je také jako chůva pro jiné druhy neofém,ale i pro papoušky.
Potrava : Lesknice,proso,mohár,trochu máku,ptačinec žabinec,niger,lněné semeno,malá slunečnice,nastrouhaná mrkev.V době odchovu - uvařené vejce, piškot,naklíčená semena a nezralá semena travin.
Obydlí a hnízdění : Hodí se i pro chov v místnosti a to jak jednotlivě držený pták,tak i ve společnosti jiných opeřenců.Hnízdní budka o rozměrech 17x17x25cm a vletový otvor o průměru 4,5cm.Je vhodná i pro chov v zahradě,ale v zimě snese jen slabší mráz (do -5 až -7°C).
ROSELA PESTRÁ (Platycercus eximius)
Velikost : 30 - 32 cm
Průměrná délka života : asi 15 let
Původ a rozšíření : Austrálie - jihovýchodní Austrálie,Tasmánie
Rozdílnost pohlaví : Samička má menší hlavu,červené zbarvení je matnější,skvrna na tváři je menší.Má světlý pásek na spodině křídel.Mláďata jsou podobna dospělým samicím,jen na týlu mají zelenou šmouhu.
Odchov : Snůška je asi 4 - 9 bílých vajec - snáší ob den a při třetím vajíčku zasedne.Inkubační doba je asi 20 21 dnů a mláďata hnízdo opouštějí ve stáří asi 4 týdnů.
Potrava : Slunečnice,lesknice,proso,jablka,mrkev,jeřabiny a zelené krmení.
Obydlí a hnízdění : Je velmi otužilá ! Poskytněte jim hlubokou budku a měkké dřevo.V domácnosti se obvykle nezabydlí,protože mají nervózní povahu. Zahnízdí často i dvakrát do roka Je u chovatelů nejoblíbenější.
ROZELA PENANT (Platycercus elegans)
Velikost : 32-36 cm
Průměrná délka života : asi 25 let
Rozdílnost pohlaví : Nutné odborné rozlišení,samice mívají menší hlavu a užší kořen zobáku.Mladí ptáci - obecně bývá peří zelené s ojedinělými červenými pery na prsou a břiše,ale někteří jsou téměř celý červení.
Původ a rozšíření : Austrálie
Odchov : Snůška je asi 4-8 krémových vajec ,inkubační doba je asi 21 dní a mláďata vylétají asi po 35 dnech.Po vylétnutí je ještě rodiče 2-3 týdny přikrmují.Přepeřují asi po 13-15 měsících.
Potrava : slunečnice,lesknice,oves,pšenice,proso,dostatek jablek,mrkev,jeřabiny,plody pámelníku,listy a květenství smetánky,ptačinec žabinec,klasy jitrocele a větve k okusu.
Obydlí a hnízdění : Nehodí se pro chov v kleci !!! Venkovní voliéra s výletem asi 3,6m.Ve voliéře může zůstat po celý rok.Koupe se i za silných mrazů !! Poskytněte jim hlubokou hnízdní budku a měkké dřevo na vystlání.Pozorujte,zda se samec nechová k samici surově ,někteří samci jsou značně agresivní!!! Také dávejte pozor,zda neškubou mladým peří,pokud ano,posypte mláďatům záda práškem z aloe,to rodiče odradí.Samostatná mláďata dejte pryč,aby je rodiče nenapadali.
Jsou ozdobou každé chovatelské sbírky,snadno se množí.Je několik barevných mutací.Zavedený pár může být velice plodný a mláďata vyvádí po dobu až 20-ti let i více.